Motocross

Krosisti otvorili moto sezonu

Moto sezona počela je ranije nego ikada, a za prve dve trke pobrinuli su se takmičari moto kros discipline koji su pružili neverovatne borbe u gotovo svim klasama.

Od petog do sedmog aprila domaćin prve moto kros trke koja se boduje za šampionat Srbije bio je moto klub Moto Kros Junior iz Vlasotinaca. Nekada popularna staza Jezero Šišava nadomak Vlasotinaca, posle četrnaestogodišnje pauze vratila se u kalendar 2023. godine naporom predstavnika novoosnovanog kluba Moto Kros Junior iz Vlasotinaca, a u 2024. uz unapređenja ugostila je gotovo 80 takmičara iz Srbije, ali i okolnih zemalja.

U klasi MX65 dominirao je Viktor Kolnookov koji je zabeležio pobede u obe trke, ispred Sokola Damjana koji je zabeležio dva druga mesta. Borba za treće mesto vodila se između dva Vuka, a bolji u drugoj vožnji bio je Vuk Vojnić Hajduk koji je iza sebe ostavio Vuka Šušnjara.

Ana Kolnookov prešla je u klasu MX85 i nastavlja sa pobedničkim nizom, ovog puta ispred Vuka Ćajića sa dva druga mesta i Aleksandra Krajinovića koji je dva puta bio treći.

Vukajlović Milan zabeležio je dve pobede u klasi MX2, ispred Vukašina Jablanovića i Vuka Drmanca koji su zabeležili po dva druga, odnosno dva treća mesta. Među juniorima u klasi MX125 pobeda je pripala Aleksi Milosavljeviću, ispred Nikole Milojkovića i Mateje Stojanovića.

Najbržom klasom MX1 dominirao je gost iz Severne Makedonije Hristijan Ilioski koji je završio ispred Marka Česko i Miloša Đorđevića.

Uz Šampionat Srbije, tokom 2024. godine vozi se i Kup Srbije u klasama MX, MXB i MXV. Dario Todorovo i Gabor Sagmajster sakupili su tokom vikenda podjednak broj bodova, ali je Todorovo bio bolji u drugoj vožnji i odneo je ukupno prvo mesto, dok se na trećoj poziciji klase MXV našao Branko Radanov.

Kostić Ivan bio je najbrži u klasi MXB, ispred Vukašina Ćurčića i Slobodana Jablanovića. U klasi MX, ujedno i najbrojnijoj pobednik dana bio je nekadašnji šampion Alex Varadi, ispred Vlade Rajevića i Viktora Langa.

Bačka Topola ponovo u kalendaru

Tri nedelje nakon prve trke na samom jugu države, motokrosisti su se okupili na samom severu, u Bačkoj Topoli gde je Sagmajster Tim posle kraće pauze, vratio stazu u Bačkoj Topoli u kalendar.

Nakon nekoliko prohladnih dana, sunce koje je svanulo u subotu iznenadilo je takmičare koji su proveli dva prelepa dana na stazi, uz odlične borbe.

U klasi MX65 Viktor Kolnookov zabeležio je još dve pobede, ovog puta ispred domaćina na stazi, Vuka Vojnić Hajduk koji je odvezao odličnu trku ispred Vuka Šušnjara. Ukupno treće mesto pripalo je Damjanu Sokoli koji je poveo trkom, ali je napravio grešku usled koje je pao i trku završio na poziciji četiri.

Poredak u klasi MX85 gotovo da je nepromenjen u odnosu na prvu trku. Borbu na stazi gledali smo samo za treću poziciju. Janko Lazarević zabeležio je treće mesto u prvo trci, ali je domaći vozač Aleksandar Krajinović uspeo da ga nadmaši u drugoj trci i na taj način dođe do pehara.

Vukajlović, Jablanović i Drmanac ponovili su rezultate iz Vlasotinaca u klasi MX2, dok je pobeda među juniorima u klasi MX125 i ovog puta pripala Aleksi Milosavljeviću, ispred Đorđa Ristovića i Mateje Stojanovića.

Tacsi Laslo, gost iz Mađarske, vodio je odličnu borbu sa Markom Česko u klasi MX2. Tacsi je krenuo jako na startu druge trke, ali je usledio pad koji je Česku omogućio beg o gotovo pola kruga. Ipak, Laslo nije odustao i nastavio je da smanjuje razliku iz kruga do krug, te dva kruga pre kraja prelazi u vođstvo i ukupno dolazi do prve pozicije, ispred Česka i Miloša Đorđevića koji je zabeležio dva treća mesta.

Kada je Kup Srbije u pitanju, Jablanović Slobodan zabeležio je prvu pobedu ove godine u klasi MXB, ispred Vukašina Ćurčića i Ivana Kostića. Dario Todorovo ponovo je stigao do pobede u klasi MXV, ovog puta ispred Aleksandra Roša i domaćina Gabora Sagmajstera, dok je Lajoš Balaš bio najbrži u klasi MX ispred Vitkora Langa i Ranka Dabovića.

Sledeća trka vozi se u Čačku 14-16. juna, a trka se ujedno boduje i za Alpe Adria šampionat.

Deca oduševila u Evropi

Prva trka jugoistočne zone šampionata Evrope u moto krosu vožena je u Bugarskoj na stazi Sevlievo, a uz podršku Moto saveza Srbije u Bugarsku je otputovalo šest dečaka i devojčica.

U konkurenciji takmičara iz Rumunije, Turske, Grčke, BIH, Kipra, Mađarske i domaćina Bugarske, naši vozači su sa razlogom pokazali da se na njih treba računati u budućnosti. U najmanjoj i najmlađoj klasi MX50 koja se bodovala za BMU šampionat, Marko Sokola je zauzeo sedmo mesto.

U klasi EMX65 imali smo tri predstavnika, nakon dve trke, u konkurenciji 20 vozača, Damjan Sokola je zauzeo deveto mesto, Vuk Vojnić Hajduk osvojio je osmo mesto, a Viktor Kolnookov bio je najbolje plasirani na poziciji pet.

U klasi EMX85, u konkurenciji 31 vozača, Vuk Ćajić je posle dve trke, u ukupnom poretku zauzeo osmo mesto, dok je Ana Kolnookov u obe vožnje vozila odlično i osvojila ukupno četvrto mesto.