Upoznaj sport

Decu za ruku, idemo na trku!

Da li ste se ikada zapitali koliko je moto sport opasan? Ukoliko jeste, na pravom ste mestu. Baš ovo pitanje dobijamo svakodnevno, uglavnom od prijatelja, poznanika, pa i slučajnih prolaznika, kada čuju da smo na ovaj ili onaj način u dodiru sa moto sportom. Zašto je to tako?

Ovo mišljenje dolazi sa ulice, mesta gde se prosečna osoba koja ne prati moto sport može susresti sa motociklima. Veliki broj motociklista koji se neodgovorno ponašaju, ne poštuju ograničenja brzine, ne nose kacigu… pre svega ugrožava svoju bezbednost, ali i bezbednost ostalih učesnika u saobraćaju. Sve ovo, kod osoba koje nemaju dodira sa moto sportom, dovodi do toga da se stvara iskrivljena slika da je moto sport ekstremno opasan i da deci nije mesto u njemu.

Naša je misija da vam predstavimo moto sport u drugom svetlu i dovedemo vas u priliku da skroz objektivno porazmislite da li je vašem detetu pre svega mesto u gledalištu, a možda i na stazi, ko zna.

Moto trke su sport koji se odvija na zatvorenim trkačkim stazama koje su predviđene baš za tu namenu. Najmlađi svoju karijeru mogu otpočeti već sa navrešenih 5 godina u motokrosu, u klasi MX50.

Šta je motokros? Motokros predstavlja trke koje se voze na zatvorenim, neasfaltiranim stazama, namenski napravljenim baš za ovaj sport. U klasi MX50 učešće mogu uzeti takmičari starosti između pet i devet godina, oni se takmiče na motociklima koji su napravljeni u skladu s njihovom visinom, a proizvođači su snagu ograničili tako da i petogodišnje dete može potpuno samostalno da upravlja ovim motociklom. Ukoliko su vaši klinci nešto stariji, ne brinite, u okviru otvorenog šampionata Srbije voze se i klase MX65 i MX85 koje su namenjene nešto starijoj deci.

Druga stvar su staze. Staze su mesto na kome su profesionalci proveli sate i sate svog vremena kako bi napravili idealno mesto za vožnju. Prilikom kreiranja staza misli se o svemu, pa tako na stazi nema bandera, ivičnjaka, drugih učesnika u saobraćaju i ostalih dodatnih efekata koji utiču na bezbednost. Pred učesnicima je široka staza, svi učesnici se kreću u istom pravcu, postoje izletne zone i mesta za greške kojih će neminovno biti i na kojima takmičari uče.

Zašto se motokros preporučuje kao ulaznica u moto sport? Zbog toga što se u najnižim klasama ne razvijaju velike brzine i deca mogu poprilično bezbedno da razvijaju motoričke sposobnosti.

Moto sport ne samo da kod takmičara razvija motoričke sposobnosti, već i stvara svest o brzini i o potencijalnim posledicama usled brze vožnje na mestima koja nisu primerena za to. Naši takmičari svoje umeće dokazuju na stazi, pa se u skladu s tim nekako logično gasi potreba za dokazivanjem na ulici.

Ono što ne garantujemo pravilnikom, ali dešava se u praksi, jeste prelepo druženje koje najmlađi takmičari upražnjavaju kako na trkama, tako i van njih.

Ovo je bio teži deo i verujemo da će većini vas biti veoma teško da se na prvu odlučite za ovaj sport, pogotovo ako prvo ne pogledate barem jednu trku, a mi smo tu da popričamo i na tu temu.

Pored moto krosa, pod pokroviteljstvom Moto saveza Srbije voze se još i enduro, moto klasik, MEC, ali i među gledaocima najpopularnije kružne trke.

Sve staze na kojima se vozi, pored toga što pružaju bezbednost takmičarima, predstavljaju i vrlo bezbedno mesto za publiku. Dokle god poštujete sugestije redara i trke pratite sa pozicija namenjenih tome, vi i vaša deca bićete bezbedni.

Ukoliko smo vas ubedili da su trke stvar aktivnost koju možete upražnjavati sa svojom porodicom, kalendar trka nalazi se na OVDE. Odaberite najbližu lokaciju i kategoriju koja vam se dopada i budite sigurni, biće to odlično iskustvo koje ćete često ponavljati.

Vidimo se na stazi.

Pročitali ste prvi tekst iz edicije „Decu za ruku, idemo na trku“, ukoliko vam je čitanje bilo zanimljivo, nastavite da nas pratite, svakog četvrtka izlazi novi tekst na ovu temu gde ćemo vas upoznavati sa disciplinama, takmičarima, pravilima, ….

One Comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *