Motocross,  Vesti

Sagmajster i Railić šampionski na Jeljenu

Četvrtu trku Otvorenog šampionata Srbije u moto kros disciplini „Nagrada Aleksandar Vukajlović Leko“ koja je održana prvog vikenda juna na stazi Miloš Lijeskić u Gornjoj Gorevnici u organizaciji AMSK Čačak obeležili su dvostrukim pobedama Gabor Sagmajster u MX S i Janko Railić u MX 1 klasi. U preostalih šest kategorija viđene su odlične borbe za svaku poziciju u plasmanu koja donosi dragocene poene, ali nije bilo potpune dominacije kao kod pomenutih šampiona.

Više od 70 takmičara iz Makedonije, Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i naravno Srbije uzelo je učešće na legendarnom Jeljenu. Takmičenje je otvoreno minutom ćutanja u čast velikanu moto kros sporta nekadašnje SFR Jugoslavije, Srbije i Čačka, Aleksandru Vukajloviću poznatijem kao čika Leka. Odlukom organizatora prvi su na start izašli takmičari klasa MX 2 i MX 125, koji su vozili u diviziji. Posle odličnog starta na čelo kolone izbio je Nenad Petrović i do kraja trke je bio nedostižan. U drugoj trci slavio je Mark Češko. Kod mlađe družine u MX 125 klasi prvi okršaj je dobio Strahinja Kalamković, odnosno drugi Vuk Drmanac.

Druga trka prvog dela programa pripala je najjačoj klasi MX 1 gde je bilo samo šest takmičara. Posle starta u prvoj levoj krivini prvo je pao Janko Railić da bi za njim na stazi završio i Miloš Đorđević, dva pretendenta na najviši stepenik pobedničkog podijuma. Situaciju je iskoristio Marko Kostić i poveo je trku. Vrlo brzo mlađani Railić izbija na čelo kolone i u obe trke završava na prvom mestu.

U MX 85 klasi viđeno je još manje takmičara, tačnije pet, ali ruku na srce, golobradim dečacima nije manjkalo srčanosti i želje da se nadmeću kao da je puna startna rampa. U prvoj trci najbrži je bio David Vig, a u drugoj praktično domaćin Aleksa Milosavljević.  Čak 11 mališana na startu klase MX 65 obećava pristojnu budučnost moto krosa na domaćim prostorima. Ujedno najmlađi su bili i najslađi bez namere da budemo pretenciozni. Sa rampe do prve leve krivine čisto i u potpunom redu poređali su se vodeći računa jedni o drugima i krenuli da se nadameću tokom 12 minuta + 2 kruga koliko predviđa Pravilnik takmičenja. U prvoj trci slavio je Vuk Ćajić, a u drugoj Ana Kolnookov.

Istovetan broj jahača 11, viđen je i u klasi MX B, gde je u prvoj vožnji Kristijan Forgo osvojio prvo mesto. U drugom okršaju najbolji je bio Marko Popović. Finale prvog dela programa pripalo je diviziji klasa MX 3 i MX S, koju su najavile prve kapi kiše, koja je kasnije prerasla u ozbiljnu padavinu. Viktor Lang je slavio u prvoj trci MX 3 klase, da bi Velibir Milunović uzvratio udarac u drugoj trci. Gabor Sagmajster višestruki šampion prosto nije dao šansu kolegama u MX S klasi, osvojivši maksimalan broj bodova.